PostHeaderIcon Sobota pełna kultury – teatr w 3 odsłonach

Przyszła jesień, a wraz z nią coraz więcej propozycji kulturalnych dla dzieci. A może to kwestia tego, że pogoda nie sprzyja już tak bardzo aktywności fizycznej na powietrzu (choć oczywiście my się nie poddajemy, no i planujemy jeździć na rowerach i rolkach do pierwszego śniegu). Niezależnie od przyczyny, sobota upłynęła nam pod znakiem kultury, a dokładniej – różnych odsłon teatru.

Przed południem wybrałyśmy się z dziewczynkami do Starej Prochowni na „Pamiętnik Blumki. Opowieści z pamięci”. Może nie jest to spektakl teatralny w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jednak bez dwóch zdań to, co pokazała – a w zasadzie opowiedziała – Beata Frankowska z Grupy Studnia O przy akompaniamencie akordeonu Roberta Lipki – zasługuje na wielkie brawa. Mamy oto do czynienia z opowieścią o Januszu Korczaku (od chwili, gdy pojawił się na świecie aż do momentu likwidacji getta) i o dzieciach z Domu Sierot. Twórcy czerpali nie tylko z książki „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej, ale też innych publikacji – Korczaka i o Korczaku (np. „Po drugiej stronie okna…”) i stworzyli piękną opowieść – historię wzbogaconą muzyką i śpiewem, wciągającą dzieci, które dały się porwać charyzmatycznej opowiadaczce.

Kolejnym punktem w sobotnim programie był „Rzodkiewkowy Królewicz” – spektakl przygotowany na motywach opowiadania Artura Andrusa przez grupę teatralną Start z Domu Kultury Dorożkarnia – z Adunią w obsadzie. Było bardzo wesoło, ale też profesjonalnie. Dla pań instruktorek i wszystkich dzieci wielkie gratulacje.

Ostatnim akcentem kulturalnym, za to naprawdę mocnym, była premiera spektaklu „Gęś, śmierć i tulipan” w Teatrze Baj. Kilka tygodni temu zobaczyliśmy sztukę na motywach tej samej książki Wolfa Erlbrucha, w wykonaniu Teatru21,  i oczywiście siłą rzeczy spodziewaliśmy się, że będziemy porównywać. Okazało się jednak, że nie da się porównać nieporównywalnego – zadziwiające, jak dwie całkiem inne adaptacje powstały na podstawie jednej – zdawałoby się, niemożliwej do przeniesienia na scenę, książki.

Pełni kulturalnych wrażeń planujemy sportową niedzielę :)

Zostaw komentarz

 
Kalendarz
Październik 2013
P W Ś C P S N
« wrz   lis »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiwum